Přeskočit na hlavní obsah

Rumunsko - Casa pentru pupaza

  V měsíci červnu jsme vyrazili směr Rumunsko...ano, to byl můj příspěvek, kde jsem slíbila malou fotoreportáž, tak tedy nadešel čas a je tu :)
  Moc jsem se na tuto cestu těšila. Tentokrát jedeme i s posláním ... máme bojový úkol, který nese název "Casa pentru pupaza". Kdo netuší, co tento rumunský název znamená, prozradím překlad - je to budka pro dudka:) Ano, těchto ptáků s chocholkou na hlavě tam můžete spatřit hned několik a jejich nepřeslechnutelné du du du slyšet také, a tak jsme se rozhodli, že na našem oblíbeném místě uděláme pokus. Postavíme dudkovi budku tak trochu po našem a budeme se těšit, zda se nám do ní příští rok nastěhuje.
  Naložili jsme pro ni potřebné věci a hurá Rumunsko.


 Cestou jsme se zastavili na pohoří Macin, kde jsme budku v příjemném stínu stromů začali sestavovat.


Základ tvoří silnostěnná roura s bočním hrdlem.


Jako výstelka základu budoucího hnízda posloužila kůra starého stromu.


  Netrvalo dlouho a zastavil se u nás místní ranger. Přátelsky se s námi přišel přivítat a velmi ho zaujalo naše tvoření budky. Dokonce jsme ho tak nadchly, že se prý pokusí v jeho blízkém obydlí podobné vytvořit.


 Setkání s ním bylo opravdu moc fajn a zřejmě bylo milé i pro něj, protože se k nám před odjezdem vrátil a přivezl nám na další cestu výborné meruňky z jeho zahrady a vodu ze studny, aby jsme měli v tom horku čím uhasit žízeň.


  Rozdělanou budku jsme naložili a hurá na další cestu. U našich přátel v Deltě Dunaje jsme casa pentru pupaza dodělali do finální podoby a teď už jen vybrat ten správný strom:)


Náš přítel Calin nám pomohl s instalací


A to je ten správný strom :) No, a že každá výroba musí mít i správný dozor to je přeci jasné...my jsme měli ti nejlepší dozorce z nejlepších...představuji vám tedy :

       pana kvalitáře

   pány inženýry

 odborného dozorce
                                                     
                                                                    a výstupního kontrolora a svačínáře v jednom

 ....tak a teď už nám nezbývá než čekat na pana domácího zda se usadí ...to zjistíme na jaře...tak tedy, držte nám pěsti :)Při této cestě se ze mě stal dokumentarista, ale někdo ty okamžiky zachycovat musí, že? :))

A že Rumunsko není jen země ptáků a zvířat, ale též země rostlin a stromů ví každý, ale o tom až zase někdy příště :)


Marie - Mejika a Honza Veber

Komentáře

 1. Moc hezkej report! Pevně doufám, že nám to na jaře vyjde a vyryzíme s vámi.
  Tu kukačku na ořechu u Kalina moc dobře pamatuju, dělala nám budíček každý den .��. Pozdravujte Jendu.
  Přeji hezký den
  Honza Š

  OdpovědětVymazat
 2. Moc děkuji za komentář. Pozdrav jsem vyřídila :) Kukačka je tam pořád, ona totiž ví u kterých lidí je jí dobře :)
  Mějte se fajn.
  Marie - Mejika

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky

Lapač snů

Stará indiánská legenda praví - lapač snů zavěšený volně v místnosti, nebo za hlavou spícího, zachytí do své sítě všechny špatné sny, které jsou s prvním paprskem denního světla zničeny. Dobré sny se nezachytí, ale sklouznou po peříčku zpět do duše spícího. MOHU VYROBIT NA PŘÁNÍ. jemný .... modrý jako nebe...

Tinktura ze smrkových výhonků

  Na zahradě máme pár smrků a každý rok nedočkavě vyhlížím až začnou vyrážet nové výhonky, to pak totiž nastane čas, kdy zaplním sklenice těmito malými zelenými zázraky a vyrábím z nich tinkturu. Tinktura ze smrkových výhonků se používá na potírání revmatických kloubů, bolavých svalů a celého pohybového aparátu. Smrkové výhonky nasbíráme do uzavíratelné sklenice, zalijeme čistým alkoholem (použila jsem Alpu), dáme na tmavé místo a při pokojové teplotě necháme týden macerovat. Každý den bez otevření sklenici promícháme. Po týdnu přecedíme a skladujeme v temnu. Pokud chceme zvýšit protizánětlivé účinky, přidáme při nakládání výhonků do sklenice obyčejný Acylpyrin. Na půl litru 10 tabletek a dobu macerace zvýšíme na 10 dní. Doba sběru: duben, květen.

Návody - háčkování

návody z netu ... snad se budou někomu hodit tak, jako mě ... příjemné tvoření

Jaro pod Alpami

 Je první květnový den a zastavili jsme na parkovišti pod Alpami. Už od samého úsvitu jsou slyšet první probouzejicí se ptáci a vzduch voní svěžestí jara, okolních lesů a hor. Je tu opravdu nádherně.  Na vrcholcích ještě leží sníh a pomalounku se do něj opírá sluníčko a nám se tak naskýtá pohled, který hladí duši.  Jdeme zvolna trávou a všude nás už doprovází první jarní květena.     Zapomněla jsem si doma foťák a tak musí posloužit alespoň telefon. Přes displej na který svítí sluníčko člověk tak trochu jen odhaduje, že fotí co zrovna chce, ale stejně mi to nedá a pár cvaků jsem prostě udělat musela 🙂.  A kteří ptáci nás celý den doprovázeli vám poví Honzík  zde