Přeskočit na hlavní obsah

Rumunsko - Casa pentru pupaza

  V měsíci červnu jsme vyrazili směr Rumunsko...ano, to byl můj příspěvek, kde jsem slíbila malou fotoreportáž, tak tedy nadešel čas a je tu :)
  Moc jsem se na tuto cestu těšila. Tentokrát jedeme i s posláním ... máme bojový úkol, který nese název "Casa pentru pupaza". Kdo netuší, co tento rumunský název znamená, prozradím překlad - je to budka pro dudka:) Ano, těchto ptáků s chocholkou na hlavě tam můžete spatřit hned několik a jejich nepřeslechnutelné du du du slyšet také, a tak jsme se rozhodli, že na našem oblíbeném místě uděláme pokus. Postavíme dudkovi budku tak trochu po našem a budeme se těšit, zda se nám do ní příští rok nastěhuje.
  Naložili jsme pro ni potřebné věci a hurá Rumunsko.


 Cestou jsme se zastavili na pohoří Macin, kde jsme budku v příjemném stínu stromů začali sestavovat.


Základ tvoří silnostěnná roura s bočním hrdlem.


Jako výstelka základu budoucího hnízda posloužila kůra starého stromu.


  Netrvalo dlouho a zastavil se u nás místní ranger. Přátelsky se s námi přišel přivítat a velmi ho zaujalo naše tvoření budky. Dokonce jsme ho tak nadchly, že se prý pokusí v jeho blízkém obydlí podobné vytvořit.


 Setkání s ním bylo opravdu moc fajn a zřejmě bylo milé i pro něj, protože se k nám před odjezdem vrátil a přivezl nám na další cestu výborné meruňky z jeho zahrady a vodu ze studny, aby jsme měli v tom horku čím uhasit žízeň.


  Rozdělanou budku jsme naložili a hurá na další cestu. U našich přátel v Deltě Dunaje jsme casa pentru pupaza dodělali do finální podoby a teď už jen vybrat ten správný strom:)


Náš přítel Calin nám pomohl s instalací


A to je ten správný strom :) No, a že každá výroba musí mít i správný dozor to je přeci jasné...my jsme měli ti nejlepší dozorce z nejlepších...představuji vám tedy :

       pana kvalitáře

   pány inženýry

 odborného dozorce
                                                     
                                                                    a výstupního kontrolora a svačínáře v jednom

 ....tak a teď už nám nezbývá než čekat na pana domácího zda se usadí ...to zjistíme na jaře...tak tedy, držte nám pěsti :)Při této cestě se ze mě stal dokumentarista, ale někdo ty okamžiky zachycovat musí, že? :))

A že Rumunsko není jen země ptáků a zvířat, ale též země rostlin a stromů ví každý, ale o tom až zase někdy příště :)


Marie - Mejika a Honza Veber

Komentáře

 1. Moc hezkej report! Pevně doufám, že nám to na jaře vyjde a vyryzíme s vámi.
  Tu kukačku na ořechu u Kalina moc dobře pamatuju, dělala nám budíček každý den .��. Pozdravujte Jendu.
  Přeji hezký den
  Honza Š

  OdpovědětVymazat
 2. Moc děkuji za komentář. Pozdrav jsem vyřídila :) Kukačka je tam pořád, ona totiž ví u kterých lidí je jí dobře :)
  Mějte se fajn.
  Marie - Mejika

  OdpovědětVymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky

Lapač snů

Stará indiánská legenda praví - lapač snů zavěšený volně v místnosti, nebo za hlavou spícího, zachytí do své sítě všechny špatné sny, které jsou s prvním paprskem denního světla zničeny. Dobré sny se nezachytí, ale sklouznou po peříčku zpět do duše spícího. MOHU VYROBIT NA PŘÁNÍ. jemný .... modrý jako nebe...

Návody - háčkování

návody z netu ... snad se budou někomu hodit tak, jako mě ... příjemné tvoření

Jaro pod Alpami

 Je první květnový den a zastavili jsme na parkovišti pod Alpami. Už od samého úsvitu jsou slyšet první probouzejicí se ptáci a vzduch voní svěžestí jara, okolních lesů a hor. Je tu opravdu nádherně.  Na vrcholcích ještě leží sníh a pomalounku se do něj opírá sluníčko a nám se tak naskýtá pohled, který hladí duši.  Jdeme zvolna trávou a všude nás už doprovází první jarní květena.     Zapomněla jsem si doma foťák a tak musí posloužit alespoň telefon. Přes displej na který svítí sluníčko člověk tak trochu jen odhaduje, že fotí co zrovna chce, ale stejně mi to nedá a pár cvaků jsem prostě udělat musela 🙂.  A kteří ptáci nás celý den doprovázeli vám poví Honzík  zde

Tinktura ze smrkových výhonků

  Na zahradě máme pár smrků a každý rok nedočkavě vyhlížím až začnou vyrážet nové výhonky, to pak totiž nastane čas, kdy zaplním sklenice těmito malými zelenými zázraky a vyrábím z nich tinkturu. Tinktura ze smrkových výhonků se používá na potírání revmatických kloubů, bolavých svalů a celého pohybového aparátu. Smrkové výhonky nasbíráme do uzavíratelné sklenice, zalijeme čistým alkoholem (použila jsem Alpu), dáme na tmavé místo a při pokojové teplotě necháme týden macerovat. Každý den bez otevření sklenici promícháme. Po týdnu přecedíme a skladujeme v temnu. Pokud chceme zvýšit protizánětlivé účinky, přidáme při nakládání výhonků do sklenice obyčejný Acylpyrin. Na půl litru 10 tabletek a dobu macerace zvýšíme na 10 dní. Doba sběru: duben, květen.