Popenec břečťanovitý

  S příchodem jarních vykvetlých pampelišek se nám krásně zamodralo v trávě. Mezi jejich žlutými květy, které připomínají rozzářené sluníčko se objevila spousta modrofialových drobných kvítků.
 Tyto rostliny nevyrůstají do žádné výšky jako třeba sousedky pampelišky, ale hezky se plazí při zemi. Jejich drobné lístky pokrývají půdu a kvítky se s ránem rozvíjejí a k večeru nebo za špatného počasí opět přivírají k sobě, jako by se tím chránili a mohli nám dělat delší radost.
 Tato trvalka, kterou by mohl někdo považovat za plevel se jmenuje popenec břečťanovitý a je to velmi užitečná bylinka, která ráda roste v zahradách, v lužních lesích, v křovinách, na loukách a stráních, podél cest a leckde za zdmi, na slunci i v místech stinných.
  Je to bylinka aromatické vůně a nahořklé chuti a tudíž má svíravou moc. Používá se jí k tlumení průjmů, ke zlepšení trávení a celkové podpoře látkové výměny. Působí také silně protizánětlivě v dýchacím, trávícím a vyměšovacím ústrojí. Pomáhá v detoxikaci jater.
  Nemusíme ji však používat pouze vnitřně, ale i zevně. Dokáže totiž tlumit zánětlivé a svědící projevy při kožních onemocněních.
  Zevně ji proto můžeme použít jako obklad nebo koupel na špatně se hojící rány, na exémy, nebo jako kloktadlo.
  U popence sbíráme nať v době květu, a to nejlépe mezi čtrnáctou a šestnáctou hodinou.

 Popencový sirup je výborný proti kašli:
40g sušené popencové natě dáme do 1 litru studené vody a na mírném plameni přivedeme k varu.
Odstavíme a necháme 15 minut vyluhovat.
Jemně přecedíme a dobře smícháme se stejným množstvím medu, dáme opět na mírný plamen a svaříme do konzistence sirupu.
Podáváme 3 - 4 polévkové lžíce denně, a nebo při záchvatech kašle.

Popencová mast je zase dobrým pomocníkem při křečových žilách:
Plnou hrst popencové natě dáme do 250g  roztaveného sádla, nebo do 0,25 litru kvalitního stolního oleje a necháme přes noc vyluhovat. Druhý den krátce zahřejeme a přecedíme.
Mastí nebo olejem lehce masírujeme křečové žíly.

Nálev z popence při zánětu žaludeční sliznice:
1 vrchovatou polévkovou lžíci popence přelijeme šálkem vařící vody, necháme 10 minut vyluhovat a přecedíme. Pijeme 3 šálky denně mezi jídly.


Starý Mathioli herbář z 16.tého století nám o popenci říká, že pití odvaru z popence ve víně propravuje a žene moč a čmýru, moří červy a vyhání z těla potem jed. Proto také koníři a koňští lékaři mnoho používali této byliny k léčení koní stižených myší - otoky žláz na krku. Popenec užívali vlašští bradýři na rány, zvláště k hojení zraněných prsů a střev.

 

Na naší zahradě máme nejen popenec, ale i malého neposedného černého obyvatele. Pozorně ho chodíme sledovat odkud tahá žížaly...ono totiž, když máte doma rybáře, tak jsou žížaly tuze potřebná věc a že jich je pořád málo o tom by vám mohl tenhle kos vyprávět :)


Komentáře