Přeskočit na hlavní obsah

Měsíček lékařský

lidově též zvaný sluníčko, nebo slunovrat.

  Tahle rostlinka je mi milá jak barvou, tak svým květem, který mi připomíná sluníčko na nebi. Má spoustu okvětních lístků, které dohromady dávají jeden květ jež svou barvou září už na dálku.
  Když tyto květy natrhám společně třeba s diviznou, dám do skleněné konvičky a zaliji horkou vodou mám úžasný čaj, který navíc i hezky vypadá a zvláštně příjemně voní. Rozvoní naší malou útulnou kuchyňku a moc hezky se nám u něj povídá.

  Z měsíčku si můžete připravit nejen čaj, který je vhodný při jaterních chorobách, při žloutence, při gynekologických zánětech, ale třeba i mast, která zase pomáhá léčit špatně se hojící rány, záněty žil, bércové vředy, omrzliny a nebo rozprasklané paty. Vyrobit si můžete i tinkturu, kterou využijete na pohmožděniny, výrony, proleženiny, nebo otoky.

Odvar z měsíčku si připravíme takto:
1 čajovou lžičku měsíčku dáme do 150 ml vody a necháme krátce přejít varem. Scedíme a užíváme 2x denně.

Měsíčková mast
2 plné hrsti nakrájené čerstvé rostliny (květ, list i stvol) vložíme do 250g rozpuštěného vepřového sádla a necháme na mírném ohni zesklovatět. Necháme odležet do druhého dne, poté opět rozehřejeme, přepasírujeme přes pláténko a nalijeme do malých skleniček, nebo kelímků s uzávěrem.
Uchováváme v chladu a temnu.

Tinktura z měsíčku
Plnou hrst květů přelijeme 1 litrem vysokoprocentniho lihu (min.50%) a necháme za občasného protřepání 14 dní macerovat na slunci. Poté přefiltrujeme a uložíme v chladu a temnu.


Komentáře

Oblíbené příspěvky

Lapač snů

Stará indiánská legenda praví - lapač snů zavěšený volně v místnosti, nebo za hlavou spícího, zachytí do své sítě všechny špatné sny, které jsou s prvním paprskem denního světla zničeny. Dobré sny se nezachytí, ale sklouznou po peříčku zpět do duše spícího. MOHU VYROBIT NA PŘÁNÍ. jemný .... modrý jako nebe...

Tinktura ze smrkových výhonků

  Na zahradě máme pár smrků a každý rok nedočkavě vyhlížím až začnou vyrážet nové výhonky, to pak totiž nastane čas, kdy zaplním sklenice těmito malými zelenými zázraky a vyrábím z nich tinkturu. Tinktura ze smrkových výhonků se používá na potírání revmatických kloubů, bolavých svalů a celého pohybového aparátu. Smrkové výhonky nasbíráme do uzavíratelné sklenice, zalijeme čistým alkoholem (použila jsem Alpu), dáme na tmavé místo a při pokojové teplotě necháme týden macerovat. Každý den bez otevření sklenici promícháme. Po týdnu přecedíme a skladujeme v temnu. Pokud chceme zvýšit protizánětlivé účinky, přidáme při nakládání výhonků do sklenice obyčejný Acylpyrin. Na půl litru 10 tabletek a dobu macerace zvýšíme na 10 dní. Doba sběru: duben, květen.

Návody - háčkování

návody z netu ... snad se budou někomu hodit tak, jako mě ... příjemné tvoření

Jaro pod Alpami

 Je první květnový den a zastavili jsme na parkovišti pod Alpami. Už od samého úsvitu jsou slyšet první probouzejicí se ptáci a vzduch voní svěžestí jara, okolních lesů a hor. Je tu opravdu nádherně.  Na vrcholcích ještě leží sníh a pomalounku se do něj opírá sluníčko a nám se tak naskýtá pohled, který hladí duši.  Jdeme zvolna trávou a všude nás už doprovází první jarní květena.     Zapomněla jsem si doma foťák a tak musí posloužit alespoň telefon. Přes displej na který svítí sluníčko člověk tak trochu jen odhaduje, že fotí co zrovna chce, ale stejně mi to nedá a pár cvaků jsem prostě udělat musela 🙂.  A kteří ptáci nás celý den doprovázeli vám poví Honzík  zde

Rumunsko - Casa pentru pupaza

  V měsíci červnu jsme vyrazili směr Rumunsko...ano, to byl můj příspěvek, kde jsem slíbila malou fotoreportáž, tak tedy nadešel čas a je tu :)   Moc jsem se na tuto cestu těšila. Tentokrát jedeme i s posláním ... máme bojový úkol, který nese název "Casa pentru pupaza". Kdo netuší, co tento rumunský název znamená, prozradím překlad - je to budka pro dudka:) Ano, těchto ptáků s chocholkou na hlavě tam můžete spatřit hned několik a jejich nepřeslechnutelné du du du slyšet také, a tak jsme se rozhodli, že na našem oblíbeném místě uděláme pokus. Postavíme dudkovi budku tak trochu po našem a budeme se těšit, zda se nám do ní příští rok nastěhuje.   Naložili jsme pro ni potřebné věci a hurá Rumunsko.  Cestou jsme se zastavili na pohoří Macin, kde jsme budku v příjemném stínu stromů začali sestavovat. Základ tvoří silnostěnná roura s bočním hrdlem. Jako výstelka základu budoucího hnízda posloužila kůra starého stromu.   Netrvalo dlouho a zastav